Šafrán - cibulky ✔

popis_trid_safran

KVALITNÍ CERTIFIKOVANÉ CIBULKY CROCUS SATIVUS (Šafrán setý)

Šafránové cibulky se vykořeňují z půdy a zklízí každý rok koncem června / začátkem července.
Jakmile jsou zklizeny, jsou pečlivě omyty a sušeny a prochází speciální tepelnou úpravu. Poté jsou cibulky kalibrovány (tříděny) podle velikostí a připraveny pro prodej.

Jedná se o podzimní odrůdy, které kvetou ještě na podzim. Je nutné je vysazovat o trochu dříve než jiné cibuloviny. Ideální doba výsadby je měsíc srpen až září. Šafrán setý je trvalá plodina. Cibulky se každoročně množí v zemi, a proto je možné sklízet svůj vlastní šafrán po dobu 4 - 5 let za sebou, kdy se každoročně zvyšuje sklizeň. Po tomto období je potřeba cibulky vykopat a opět je zasadit na jiný pozemek. Při tomto způsobu pěstování stačí koupit cibulky pouze jednou za účelem získávání šafránu po mnoho let.

Stanoviště pro výsadbu se doporučuje slunečné. Šafrán lze vysazovat přímo do trávníku. Před samotnou výsadbou je nutné provést úpravu půdy. Dobře prokypřit na výšku rýče a pohnojit kompostem. Ideální hloubka výsadby je 10 - 15 cm s 5 - 10 cm rozestupy mezi cibulkami na řádku. 

Množství cibulek, které je možné vysadit na m2, závisí na velikosti cibulky. U cibulek o velikosti 7/8 je možno osadit asi 60 až 70 ks cibulek na m2, cibulek o velikosti 8/9, 50 až 60 ks na m2 a cibulek o velikosti 9/10, lze vysadit 40 až 50 ks na m2.

Velikost cibulky se udává v centimetrech obvodu cibulky. Například cibulky o velikosti 9/10 mají obvod mezi 9 až 10 centimetry.
Průměr cibulek lze snadno vypočítat dělením obvodu žárovek Pi (Pi ≈ 3,14). Cibulky o velikosti 9/10 mají průměr 9 / 3,14 ≈ 2,86 a 10 / 3,14 ≈ 3,18 centimetrů.

Doporučujeme pravidelně přihnojovat tekutým hnojivem na cibuloviny.  Po odkvětu je možné ponechat cibulky na stanovišti pro příští sezónu. Pokud je vyndáme a uchováme v chladu a temnu, zabráníme tak případným chorobám, které potencionálně mohou cibulky napadnout. Cibulky vyndáváme po odumření listů, očistíme, vysušíme a uložíme.